Ciekawostki na temat Szwajcarii

Szwajcaria to piękny kraj, który ma turystom do zaoferowania bardzo wiele. Każdego roku przyciąga tysiące odwiedzających, którzy chcą poczuć ten wyjątkowy klimat na własnej skórze. Szwajcaria kojarzona jest głównie z doskonałą kuchnią, wyjątkowymi krajobrazami i pyszną czekoladą. Mimo że znajduje się w centrum Europy, znacznie różni się od typowych krajów europejskich. Co jeszcze powinniście o niej wiedzieć? Sprawdźcie listę nieoczywistych faktów na temat Szwajcarii. 

Cztery języki urzędowe

W większości krajów europejskich dominuje jeden, maksymalnie dwa języki urzędowe. Szwajcaria znacznie różni się w tej kwestii. Tam języków urzędowych jest aż cztery, czyli niemiecki, francuski, włoski i retoromański. Co więcej, Szwajcarzy posługują się również specjalnym językiem Swissgerman, który to z kolei jest wyłącznie językiem mówionym.

Dominujące góry

Szwajcaria to kraj całkowicie zdominowany przez góry. Nie bez powodów jest zaliczany do jednego z najbardziej górzystych krajów na świecie. Na tym terenie znajdziemy aż 24 szczyty górskie. Z racji zamiłowania Szwajcarów do wycieczek pieszych, jest tam również mnóstwo dobrze oznakowanych szlaków.

Przysmak o specyficznym zapachu

Szwajcarzy zdecydowanie uwielbiają ser. Tradycyjna kuchnia szwajcarska jest całkowicie zdominowana przez ten specjał, podawany na wiele różnych sposobów. Founde to najbardziej rozpoznawalny przysmak, który znany jest na całym świecie pod różnymi postaciami. Według oryginalnej receptury serwowanej w tradycyjnych szwajcarskich restauracjach przyrządza się go z ze stopionego szwajcarskiego sera o mocno intensywnym zapachu oraz białego wina. Founde najczęściej podawane jest ze świeżym pieczywem. Zdecydowanie warto spróbować!

Wyjątkowa flaga

Flaga to ważny symbol dla Szwajcarów. Mimo że większość krajów ma flagę o  standardowym, prostokątnym kształcie, Szwajcaria stanowi w tej kwestii wyjątek. Jako jeden z nielicznych krajów ma kwadratową flagę.

Ziemniaki pod każdą postacią

Kuchnia szwajcarska bazuje na dosyć prostych składnikach. Pełna jest regionalnych warzyw, z których największą popularnością cieszą się ziemniaki. Szwajcarzy opanowali do perfekcji ich obróbkę, a efektem tego jest rosti, czyli tradycyjna szwajcarska potrawa. Rosti to rodzaj placka ziemniaczanego przyrządzonego w odpowiedni sposób. Można go podawać z serowym founde, jak również z kiełbasą, jajkiem czy warzywami. Kombinacji jest bardzo wiele, według preferencji.

Kraj pełen jezior

Szwajcaria to kraj, który mimo stosunkowo niewielkiej powierzchni, posiada bardzo dużą liczbę jezior. Jest ich tam aż 1500, a co ciekawe, odległości pomiędzy poszczególnymi akwenami nie wynoszą więcej, niż 10 km. 

Tradycyjne szwajcarskie przysmaki w Polsce

Niedawno otworzono w Polsce tradycyjną, szwajcarską restaurację, w której znajdziemy wyjątkowe, pyszne przysmaki kuchni szwajcarskiej przyrządzane z oryginalnych składników. Teraz, aby skosztować founde czy rosti wystarczy odbyć wycieczkę do Wodzisławia Śląskiego, gdzie znajduje się to wyjątkowe miejsce, czyli restauracja Szwajcaria.
Facebook
Instagram