Rosti na wiele sposób, czyli typowa kuchnia szwajcarska

Rosti to ulubiona potrawa wielu Szwajcarów. Kiedyś była uznawana za typowe śniadanie wieśniaków, jednak z czasem została doceniona przez całe społeczeństwo. Szybko zyskała na popularności i teraz zdobyła miano potrawy narodowej. Czym zatem dokładnie jest rosti, dlaczego cieszy się tak dużym uznaniem i jak najczęściej się je podaje? Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej na temat tej potrawy, to przeczytajcie koniecznie ten artykuł.

 

Ziemniaki popularnym składnikiem kuchni szwajcarskiej

Szwajcarzy uwielbiają ziemniaki. Tradycyjna kuchnia szwajcarska pełna jest tego warzywa, a lokalna szwajcarska społeczność do perfekcji opanowała jego obróbkę. Mimo że we wcześniejszych latach ziemniaki kojarzone były głównie z wiejską ludnością, z czasem zyskały na popularności również wśród bardziej zamożnego społeczeństwa. Doprowadziło to do tego, że obecnie Szwajcarzy są mistrzami, jeśli chodzi o potrawy na bazie tego składnika. W każdej restauracji szwajcarskiej w menu znajdziemy wiele pozycji, które zawierają ziemniaki, czy w formie dodatku, czy też jako główny składnik. Jedną z najpopularniejszych potraw w kuchni szwajcarskiej jest zdecydowanie rosti, czyli placek z ziemniaków. Jednak niech nazwa Was nie zmyli, różni się od znacznie od tych popularnych placków ziemniaczanych, które serwowały nasze babcie, nie zawiera bowiem ani mąki, ani jajek, a wyłącznie ziemniaki!

 

Jak przyrządza się tradycyjne rosti

W prawdziwej restauracji szwajcarskiej rosti przygotowywane są według starej, tradycyjnej receptury. Przyrządzać je można na dwa sposoby, wykorzystując surowe lub ugotowane ziemniaki. W wersji z ziemniaków gotowanych należy zwrócić uwagę na to, aby ich za bardzo nie rozgotować. W przeciwnym razie placki nie wyjdą. Po ostudzeniu należy włożyć je do lodówki na 2 godziny, a następnie zetrzeć na grubej tarce. Na koniec koniecznie trzeba je odcisnąć z wody i doprawić solą, pieprzem i ulubionymi przyprawami. Następnie smażymy nasz placek na głębokim tłuszczu, najlepiej smalcu lub kaczym tłuszczu. Średni czas smażenia to około 15 minut. Natomiast jeśli chodzi o przepis z surowych ziemniaków, wszystko przebiega bardzo podobnie z tą różnicą, że po starciu ziemniaków koniecznie musimy je zostawić na chwilę, aby puściły wodę. Gdy będą zbyt wilgotne, nie utrzymają zwartej konsystencji. W tym wypadku trzeba jednak pamiętać o dłuższym czasie smażenia, który wynosi 25 minut. W innym przypadku istnieje obawa, że ziemniaki będą surowe. Typowy szwajcarski rosti jest gruby na 2,5 cm i duży na całą objętość patelni.

 

Z czym podawać rosti

W każdej cenionej restauracji szwajcarskiej rosti podawane są  w wielu wariantach. Doskonale komponują się z serowym founde lub raclette, czyli innym szwajcarskim przysmakiem. Często możemy je spotkać w towarzystwie jajek, kiełbasy, warzyw czy szynek. Wiele ciekawych propozycji znajdziemy w menu Restauracji Szwajcaria, która zlokalizowana jest w Wodzisławiu Śląskim. Serwowane tam dania bazują na tradycyjnej szwajcarskiej recepturze i wykonywane są wyłącznie z prawdziwych szwajcarskich produktów.

 

Reasumując, rosti to wyjątkowe danie kuchni szwajcarskiej, której bazę stanowią ziemniaki. Doskonale smakuje z founde, raclette czy innymi szwajcarskimi przysmakami. Zdecydowanie warto jej spróbować.